Szkolenie: Obowiązki właściciela obiektu zabytkowego po zmianie prawa
Na jakich warunkach można rozpocząć użytkowanie obiektu zabytkowego? Jaką dokumentacją powinien dysponować właściciel zabytku? Jak ustawa o ochronie zabytków i nowe prawo budowlane wpływa na obowiązki w zakresie utrzymania obiektu zabytkowego?
Prowadzący: Eugenia Śleszyńska
Program szkolenia
1. Zakres ochrony zabytków z mocy prawa. Zabytki rejestrowe i inne. Zakres ochrony zabytku wpisanego indywidualnie a zakres ochrony obiektów z wpisem obszarowym – prawo, orzecznictwo. Zabytki wpisane na Listę Skarbów Dziedzictwa. Czy obiekty nieujęte w ewidencji, rejestrze mogą być przedmiotem ochrony?
2. Obowiązki w zakresie utrzymania obiektu zabytkowego według prawa budowlanego oraz według ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Czy można dokonywać zmiany przeznaczenia budynku zabytkowego lub podziału albo innych zmian, w tym usunięcia drzew i krzewów bez zgody organu?
3. Jaką dokumentacją powinien dysponować właściciel zabytku? Programy.
4. Skutki wydania „ustawy krajobrazowej” dla obowiązków właścicieli obiektów zabytkowych.
5. Zakres spraw wymagających wydania przez wojewódzkiego konserwatora zabytków pozwolenia w formie decyzji administracyjnej. Procedury przed organem.
6. Prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane w budynku zabytkowym. Projektowanie robót w obiekcie zabytkowym a nowe wymagania przepisów techniczno-budowlanych. Czy jest możliwy projekt zamienny i czy w warunkach zatwierdzonego projektu przez WKZ jest możliwe odstępstwo od norm przepisów techniczno-budowlanych.
7. Prowadzenie robót budowlanych w obiekcie zabytkowym – wymagania. Rozbiórka obiektu zabytkowego – wymagania.
8. Organizacja robót w obiekcie zabytkowym według prawa budowlanego i ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
9. Warunki rozpoczęcia użytkowania obiektu zabytkowego.
10. Komentarz do zmian ustawy 2017/2018.
11. Warunki finansowania obiektów zabytkowych.
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w programie.
Grupa docelowa
Szkolenie jest adresowane do wszystkich właścicieli zabytkowych budynków, osób fizycznych oraz osób prawnych – w tym do urzędów, instytucji, uczelni, spółek, spółdzielni mieszkaniowych, TBS-ów, wspólnot mieszkaniowych, a także do biur projektowych itp.
Szkolenie zrealizowane: 09 kwietnia 2018 r.