Szkolenie: Wspólnota mieszkaniowa a VAT oraz JPK — nowe szkolenie
Co może być przedmiotem sprzedaży wspólnoty? Jaka jest jej odpowiedzialność za przestępstwa skarbowe? Co wpływa na wyczerpanie kwoty limitowanej sprzedaży u podatnika zwolnionego podmiotowo od podatku VAT?
Prowadzący: Eugenia Śleszyńska
Program szkolenia
1. Sprzedaż towarów i usług, w tym wynajem części wspólnych a ustawa VAT
1.1. Zasady ogólne sprzedaży według przepisów kodeksu cywilnego.
1.2. Co może być przedmiotem sprzedaży wspólnoty, a co może być uznane za czynność bezskuteczną?
1.3. Sprzedawca i nabywca w warunkach wspólnoty mieszkaniowej.
2. Odsprzedaż mediów [pośrednictwo] w dostawie mediów do lokali a ustawa VAT.
2.1. Istota pośrednictwa wspólnoty w świetle orzecznictwa oraz interpretacji podatkowych.
2.2. Wspólnota mieszkaniowa jako sprzedawca działający według przepisów kodeksu cywilnego, a nie według ustawy o własności lokali
3. Dokumentowanie sprzedaży i odsprzedaży według ustawy o podatku od towarów i usług.
4. Zmiany w formie prowadzenie ewidencji sprzedaży od dnia 1 stycznia 2018 r.
5. Obowiązki wspólnoty mieszkaniowej będącej zwykłym (niezarejestrowanym) podatnikiem . Zmiany 2018. Prawo, orzecznictwo, praktyka.
5.1. Obowiązek wystawiania faktur o węższym zakresie danych, w tym w formie elektronicznej. Jakie są skutki odmowy wystawienia faktury?
5.2. Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży towarów i usług. Jakie są skutki nieprowadzenia ewidencji sprzedaży (rejestru VAT).
5.3. Co wpływa na wyczerpanie kwoty limitowanej sprzedaży u podatnika zwolnionego podmiotowo od podatku VAT? Orzecznictwo a interpretacje podatkowej.
5.4. Jak należy traktować wartość sprzedaży zwolnionej przedmiotowo od podatku VAT i kiedy wspólnota traci prawo do zwolnienia podmiotowego? Prawo, orzecznictwo, praktyka. Jakie są skutki braku rejestracji podatkowej w VAT.
5.5. Jak wspólnota powinna traktować odsprzedaż mediów właścicielom lokali?
6. Sprzedaż towarów i usług, w tym odsprzedaż mediów właścicielom lokali a obowiązki wspólnoty będącej podatnikiem VAT czynnym. Zmiany 2018. Prawo, orzecznictwo, praktyka.
6.1. Rejestracja podatnika VAT czynnego, kto ustala metody rozliczeń z organem i kto podpisuje zgłoszenie rejestracyjne VAT-R?
6.2. Obowiązki podatnika VAT czynnego, wystawianie faktur w tym w formie elektronicznej, prowadzenie ewidencji sprzedaży i ewidencji zakupu w formie elektronicznej.
6.3. Zasady obniżania podatku należnego o podatek naliczony, przypadki zakazu obniżania i rygory w rozrachunkach publicznoprawnych, nowe metody odliczania podatku naliczonego, w tym o metodzie preproporcji.
6.4. Korekty rozliczeń podatku VAT w przypadku nieściągalnych wierzytelności nabywcy, które zostały uprawdopodobniona.
6.5. Rozrachunki z organem podatkowym, sporządzanie deklaracji podatkowych w formie elektronicznej, zapłata należnego podatku VAT.
7. Refakturowanie pośrednictwa w dostawie mediów do lokali właścicieli w aspekcie zwolnienia przedmiotowego od podatku VAT i rozrachunki z właścicielami lokali.
7.1. Jak dokumentować refakturowanie mediów nabywcy – właścicielowi lokalu?
7.2. Korekta przychodów z odsprzedaży mediów po roku, faktury korygujące
7.3. Skutki korekty przychodów z odsprzedaży w podatku dochodowym od osób prawnych
8. Nowe obowiązki wspólnoty jako podatnika VAT czynnego od 1 stycznia 2018 r. w zakresie przesyłania do Szefa KAS Jednolitego Pliku Kontrolnego
9. Odpowiedzialność podatnika [wspólnoty mieszkaniowej] oraz innych osób za przestępstwa lub wykroczenia skarbowe. Zmiany 2018.
9.1. Odpowiedzialność z mocy prawa podatnika
9.2. Odpowiedzialność z mocy prawa osoby prowadzącej księgi podatkowe i rozrachunki w VAT
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w programie.
Szkolenie zrealizowane: 25 maja 2018 r.